Potěšitelná zpráva pro naši školu

9.2.2024 | Jan Mužík

Svitavský deník zjistil zajímavé informace o tom, jak žáci základních škol na Svitavsku zvládají přijímací zkoušky na střední školy. Deník získal informace od společnosti Cermat, která připravuje a vyhodnocuje přijímací zkoušky. Cermat do výběru zařadil všechny základní školy v okrese, které měly minimálně 20 žáků v devátých třídách, kteří dělali zkoušky na střední školy. Údaje jsou za posledních pět let, tj. od roku 2017 do roku 2023. Cermat podle úspěšnosti žáků vybral pět nejlepších škol, čísla ukazují průměrné procento dobře vyřešených úkolů z matematiky a českého jazyka za pětileté období. Například 50,00 % znamená, že žáci vyřešili v průměru polovinu testu.

Základní škola v Bystrém má na Svitavsku nejvyšší úspěšnost deváťáků při přijímacích zkouškách na střední školy z českého jazyka (63,50 %). Naše škola tak obsadila 1. místo v okrese. V nejlepší pětici škol je dále ZŠ Březová nad Svitavou (63,34 %), ZŠ Sokolovská Svitavy (62,50 %), ZŠ Běly Jensen, Opatov (61,53 %) a ZŠ Lubná (60,63 %).

Zjištěná data jsou velmi potěšující, za dobrými výsledky školy stojí dlouholeté zkušenosti vyučujících českého jazyka a celkově dobře nastavený systém výuky. Uvědomujeme si, že mezi učiteli a žáky panuje dobrá atmosféra a vzájemně se respektují, žáci pak lépe vnímají smysl učení. Příprava na přijímací zkoušky je dlouhodobá záležitost, jde o mravenčí práci vyžadující trpělivost ze strany učitelů i žáků. Žákům v devátém ročníku nabízíme hodinu přípravy na zkoušky formou kroužku, který je zdarma. Hlavní znalosti a dovednosti však žáci získávají ve vlastních hodinách češtiny. Základem jsou znalosti, které se snažíme aplikovat na konkrétní úlohy a příklady. Pro zefektivnění výuky používáme také digitální technologie. Úspěch nás těší, a proto ve svém pedagogickém úsilí budeme pokračovat i nadále.