Den bezpečnějšího internetu

12.2.2024 | Jan Mužík

Dnešní digitální éra nám přináší nekonečné možnosti a příležitosti, ale zároveň přináší i nové výzvy, kterým čelíme, zejména pokud jde o bezpečnost na internetu. Právě proto jsme se jako škola rozhodli zapojit do oslav Dne bezpečnějšího internetu.

Tento den je věnován osvětě a podpoře bezpečného a odpovědného používání internetu, zejména mezi dětmi a mladými lidmi. Velmi dobře si uvědomujeme důležitost této problematiky a chceme přispět k vytvoření bezpečného online prostředí pro své žáky.

V souvislosti s tím připravili naši učitelé projektový den s řadou aktivit zaměřených právě na bezpečnost na internetu. Žáci se dozvěděli o nebezpečí, která mohou na internetu číhat, a seznámili se s tím, jak se chránit před riziky jako jsou kyberšikana, kybergrooming, online nákupy, sexting a mnohé další.

Protože s prvními krůčky v kyberprostoru mají zkušenost již děti předškolního věku, se základy bezpečného chování na internetu byli v průběhu druhého únorového týdne seznámeni i naši nejmenší prvňáčci. Zde si dovolím sdílet odkaz na příručku pro rodiče „První mobil“, kterou připravila Nadace O2 s partnery.

Je důležité, aby naši žáci rozuměli tomu, jak používat internet bezpečně a zodpovědně. V dnešní době, kdy jsou online aktivity nedílnou součástí jejich života, je klíčové, aby byli schopni rozpoznat potenciální hrozby a věděli, jak se jim vyhnout.

Mezi další aktivity patřila například diskuze se žáky o tom, jak rozpoznat falešné informace na internetu a jak se chránit před podvodnými e-maily. Byly také diskutovány etické otázky týkající se online chování a respektu k ostatním uživatelům.

Klíčovou roli ve vzdělávání a podpoře dětí, aby používaly digitální technologie zodpovědně, s respektem a kriticky, mají také rodiče. Děti však bývají dost často technologicky napřed před svými rodiči, a proto v následujících měsících chystáme ve spolupráci s E-Bezpečí a Nadací O2 dva vzdělávací webináře pro rodiče, jeden zaměřený na rizika virtuální komunikace (5. 4. 2024 od 17:00 do 18:30 online) a druhý na nebezpečné výzvy (říjen 2024, termín bude upřesněn). Ohledně rizik virtuální komunikace a online nákupů máme v plánu uskutečnit také jedno školení pro naše starší spoluobčany, které proběhne již 6. března od 10:30 do 12:00 v komunitním sále Multifunkčního domu v Bystrém.

Jsem přesvědčen, že tato osvětová aktivita přispěje k vytvoření bezpečnějšího internetového prostředí nejen pro naše žáky, ale i pro celou širší komunitu. Bezpečnost na internetu je záležitostí, která se týká nás všech, a je důležité, abychom se o ni společně starali.